baner-stefanova1 banner-stefanova2 banner b02 b03 b04 b05 b06 b01b
Vytlačiť

ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV VI. ročník

Zraz VI. ročník-smallP O Z V Á N K A
Speleoklub Tisovec
na počesť potápačov,
ktorí pomáhajú objavovať a skúmať zatopené jaskynné systémy na Slovensku a v zahraničí ,
organizuje v dňoch 13. – 15. októbra 2017
ZRAZ SPELEOPOTÁPAČOV VI. ročník
v spoločenskej sále Mestského kultúrneho strediska v Tisovci.

 PROGRAM >> pdf

Vytlačiť

Milan Štéc - Správa zo záhrobia

Obr. 4 Osádzanie rúry počas záchrannej akcieOdtajnená správa o činnosti speleologického klubu uprostred kontroverzného národného parku s malým n.

Obdobie neosocializmu prinútilo jaskyniarov spod Ďumbiera prejsť do ilegality. Naša podzemná bunka je od kosti antiteroristická a preto sme prešli na tichší spôsob bezhlučného Cevamitu a neskôr na rozpojovanie nepoddajnej horniny systémom slepých nábojov. Napriek tomu sme neustále pod drobnohľadom nástupcov ŠTB v radoch štátnej ochrany prírody. Preto pracujeme v utajení pred sliedičmi a informátormi MŽP lebo každý dosiahnutý úspech bol našim nešťastím. Ukázalo sa, že keď oko nevidí a ucho nepočuje, srdce ochranárov z nás naozaj nebolí.
Naše posledné povrchové pracovisko na Lavíništi v lokalite Dolný Salaš (1240 m n.m.) pomenované Hipmanovou formulkou ,,Posledná možnosť,, sa na potvoru nachádza len sedem metrov od frekventovaného turistického chodníka a preto ide od samého začiatku výkopových prác o hotovú kalváriu.

Čítať ďalej...

Vytlačiť

Nová webstránka SpeleoRK

Jaskyniarska skupina z Ruzomberka pri prilezitosti 15. vyrocia spustenia prveho webu prinasa uplne novu stvrtu generaciu webovej stranky
speleoRK
na adrese:

https://www.speleork.sk

Jedna z najstarsich jaskyniarskych skupin na Slovensku tu tradicne prinasa v modernej podobe informacie o klube, prieskume jaskyn a starych
banskych diel na Liptove.
Vyhody novej verzie su bezpecnost https, cez certifikaty SSL Let's Encrypt Authority X3, kvalitne zobrazovanie na mobilnych zariadeniach a
mnohych inych modernych vylepseni.
Verime, ze nas raz za cas pridete navstivit cez nas web, kde budeme prinasat novinky zo zivota v klube a vysledky vyskumov v terene.
M.Jurecka
Predseda oblastnej speleologickej skupiny Ruzomberok

Vytlačiť

Nález najstaršieho stavovca Slovenska: kostrové pozostatky plaza z obdobia stredného triasu Demänovskej doliny

Slovensko má konečne kostru svojho plaza z obdobia druhohôr, éry dinosaurov! Ide o pozostatky plaza zo súvrstvia gutensteinských vápencov Demänovskej doliny. Ich vek spadá do obdobia stredného triasu, sú teda staré cca 245 (ide o vrchný anis) miliónov rokov. To z nich robí úplne najstaršieho známeho stavovca z územia Slovenska. Nález objavili jaskyniari z jaskyniarskej skupiny Demänovská dolina, ktorí naň upozornili paleontológa Dr. A. Čerňanského z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Ten spolu s kolegami Mgr. J. Šurkom (SAV) a Dr. M. Olšavským (ŠGÚDŠ) počas dvoch akcií skamenelinu opatrne vydolovali z jej kamenného hrobu vo vnútri jaskyne. Počítačová tomografia (mikro-CT) odhalila prítomnosť deviatich presakrálnych stavcov v anatomickej pozícii, rebrá, zvyšky panvy a dlhých kostí končatín. Ide o semi-aquatického plaza relatívne malých rozmerov (výrazná podobnosť s predstaviteľmi rodu Nothosaurus - tento rod predstavuje plazy, ktoré mali podobný štýl života ako napr. dnešné tulene a ich pozostatky sú známe napríklad z Nemecka). Tmavé až čierne gutensteinské vápence fatrika vznikli v plytkovodnom morskom prostredí karbonátovej plošiny s evidenciou búrkových udalostí (tempestity). Zaujímavosťou je, že v tomto type vápencov sú akékoľvek skameneliny veľmi zriedkavé. Nález plaza je v súčasnosti predmetom štúdia Dr. A. Čerňanského a jeho tímu. Výskum lokality bol realizovaný v rámci projektu APVV-14-0118.

Text: Andrej Čerňanský, Mário Olšavský a Juraj Šurka
Foto: Juraj Šurka

http://www.geo.sav.sk/sk/nalez-najstarsieho-stavovca-slovenska-kostrove-pozostatky-plaza-z-obdobia-stredneho-triasu-demanovskej-doliny/

Vytlačiť

Výstava - Modrovská jaskyňa

modrovska8.júla uplynulo od objavu Modrovskej jaskyne 25 rokov. Pri tejto príležitosti sa 19. septembra o 18.00 hodine uskutoční v Piešťanskom informačnom centre (Piešťany, Pribinova 2) vernisáž výstavy fotografií, ktorá potrvá do 30. septembra 2016.

pár fotiek z archívu 0S Čachtice  https://plus.google.com/photos/+Os%C4%8Cachtice/albums/5724128791090464529 

Vytlačiť

Speleo Film Festival 2016

The festival organization committee is pleased to invite speleologists, mountaineers, biologists, geologists, ecologists and everyone who shares our enthusiasm with the secret world of the underground, to send their professional or amateur recorded films to the sixth annual Speleo Film Festival which is going to be held in Karlovac, Croatia on September 24th, 2016.

http://osmica.hr/projekti/speleo-film-festival/

Podkategórie