baner-stefanova1 banner-stefanova2 banner b02 b03 b04 b05 b06 b01b
Vytlačiť

MT - akcia v Mikiho dóme

mesacny tien mapa2( Peter Šuster, Štefan Šuster, Martin Škorvánek, Denis Bártoš, Ján Šimaliak, Igor Pap)

( 5, 6, 7. 12. 2014 )

Už je neskoro! Následne udalosti sa už nedajú zvrátiť. Martinovi som dal zelenú pre odpal. Sekundy sa nekonečne vlečú a ja paralyzovaný ischiasom čakám, kedy to už konečne buchne. Malá nálož je umiestnená len pol metra od mojich podrážok. V duchu sa utešujem , že guma na čižmách zadrží obávané črepiny zo skál. Odrazu ma premkýna opäť strach. To mi istotne odtrhne jednu, možno i obe nohy. Sladko v ústach a teplo oblieva moje stuhnuté telo. Adrenalín práve odvádza svoju prácu. Našťastie ho mám dosť po toľkých rokoch tréningu. Prásk! Tlaková vlna ma posúva o centimeter hlbšie do aj tak pre mňa úzkej diery.

Čítať ďalej...

Vytlačiť

MT - Jeseň v Mesačnom tieni

stastne stretnutie po dvoch bivakochTúto jeseň máme za sebou štyri akcie. Okrem jednej meračskej išlo o čisté údery na dvoch vopred vytypovaných miestach v sektoroch Strongmenov ( najvzdialenejšia východná časť systému ) a hľadaní pokračovania krvilačného meandra za dómom Gigantov ( južný pól ) jaskyne. V Strongmenoch sa naše aktivity sústredili na zdolanie vesmírnej šachty bratmi Petrom a Števom Šusterom. V Gigantoch nás zaujala prievanová úžina, ktorú sa pustil rozširovať Igor Pap s partnermi Števom Šusterom a Karolom Jindrom. Východiskom pre obe tieto akcie sa stali dva samostatné bivaky postavené v Dunivej chodbe ( Strongmeni, 6 hod. vchod ) a bivak v Pieskovej chodbe ( Giganti, 4.hod vchod ).

 

 

Čítať ďalej...

Vytlačiť

Mesačný tieň – Highline – očami Igora Papa

IMG 0569   Nápad zrealizovať projekt voľného prechodu po napnutom lane v niektorej zo šácht a priepasti Mesačného tieňa vo mne ožil, keď sa nám podarilo preliezť a nainštalovať lanový traverz na hlavnom ťahu v šachte Mesačná stvora. Bolo to niekedy koncom roku 2009. Táto šachta sa dovtedy nachádzala trochu mimo od hlavného traktu jaskyne a našej pozornosti takto unikala.

   Mesačná stvora je nádherne elipsovito modelovaná vertikála o rozmeroch 9x12x99 m. V hornej časti za skalným mostom ma ďalšie krátke vertikálne pokračovanie, ale to je už iná kapitola. Jej dno sa nachádza presne 300 m od vstupu do jaskyne a teda relatívne ďaleko , asi štyri hodiny pochodu od povrchu. Dnes keď tadiaľ prechádzame, každý z nás tu na chvíľu zastaví a vychutnáva si v pokore nádherne dielo prírody. Šachta svojou typickou symetriou púta oko filmárov a rôznych fotografov a tak tu vzniklo množstvo pre nás kultových fotografií dokonca túto šachtu objavil Palo Barabáš vo filme Hľadači tieňa.

 

Čítať ďalej...

Vytlačiť

MT- Medvedia odysea

 

img 6245Prvá tohtoročná akcia bola pre mňa v znamení silného kolektívneho ducha, ktorý mi pomohol doslova, ale aj v skutočnosti prežiť nezabudnuteľné chvíle. Zároveň vychutnať si naplnenia očakávaní v takom rozsahu, ako to len jaskyniarstvo dovoľuje. Je 10. január ráno a mi sa schádzame v bufete U Trišča na Lysej poľane už v štandardnom zložení. Bratia Peter a Štefan Šusterovci, Rasťo Lipták, Karel Jindra a Igor Pap. Začíname úplne netradične. Bezpečnostnou poradou. Postupne analyzujeme novo vzniknutú situáciu okolo výskumu v MT. Rozoberáme rôzne varianty, chlapci sa cítia z posledných udalosti rozčarovaní, sklamaní, no zároveň aj neuveriteľne nabudený do ďalšieho výskumu. Karel vyťahuje novú mapu jaskyne a konečne možno po prvý krát v histórii výskumu v MT prebieha taktická porada s tak dôležitým prstom na mape. Atmosféra v bufete hustne, hlasnú vravu prerušuje miestami hlboké ticho, keď spolu rozmýšľame a analyzujeme plán, ktorý sme si spolu pre tento krát vymysleli. Okolo prísediaci náhodní horolezci so zatajeným dychom počúvajú našu konverzáciu. V ich tvárach cítiť úžas, možno túžbu zúčastniť sa na podobnom podniku. Neraz sa stalo, že práve tu niektorý z nich vstal a ponúkol nám pri výskume pomocnú ruku.

Čítať ďalej...

Vytlačiť

M.T.- výskum pokračuje

DSCN3919 Je neuveriteľné, s koľkými príbehmi sa môže spájať jedna jaskyňa. Tu sú ďalšie dva. Tento krát opäť z Mesačného tieňa. Jaskyne, ktorá nikdy nekončí. Ešte horúce.

 Od posledného reportu na stránkach SSS uplynul práve mesiac, v horách pripadlo množstvo nového snehu a naše výpravy tým pádom dostali aj nový rozmer. Boj o vchod. Toto obdobie v Bielovodskej doline je svojím spôsobom možno i najkrajšie. I horár Martin Stodola opúšťa pravidelne svoju horáreň na niekoľko týždňov, aby svoju dovolenku mohol stráviť doma v Bratislave. Podmienky na lezenie a turistiku sú mizerné a tak sme tu v tomto období úplne sami. Do otvorenia turistických chodníkov je ešte poriadne ďaleko. No blízko to nemáme ani mi. Centrálny žľab Spišmichalovej doliny je zväčša plný nespevneného prachového snehu, kým okolité hrebene Rozpadlín, či Nižných zámkov sú prakticky vymetené. A tak časy výstupov k nášmu vchodu vo výške 1767 m.n.m sa rôznia. Niekedy sa približujú k najdlhším tatranským turistickým maratónom ( rekord 9 hod, ústup 200 m od vchodu ). Nikdy teda nevieme na čom sme. Isté je len jedno. Úbytok tak potrebných síl navyše...

Čítať ďalej...

Vytlačiť

Mesačný tieň - aktualne objavy

1399188 390786417718373 28046259 o-001Viac ako 10 mesiacov pauzy od doby objavu je vari najdlhší čas, keď sme jaskyňu nenavštívili ani raz. Čo človek narobí, keď sa mu nechce a doma plačú potomkovia. Jaskyňa musí počkať. Lenže aj deti rastú a zdá sa, že i doba objaviteľského pôstu sa už skončila. V Mesačnom tieni sme začali znovu pracovať, síce trochu oneskorene (premárnene, suché leto ), ale o to s väčšou chuťou. Omladený tím hnaný neutíchajúcim hladom po „nových veciach“ reprezentovaný hlavne bratmi Šusterovcami prináša ďalšie postupy a zároveň aj vytyčuje nové otázniky. Ja otec jaskyne hrám poväčšinou už len druhé husle, sem tam ladím melódiu, orchester vhodne dopĺňa Palko Barabáš s dokumentaristikou, o noty sa stará mapér Karol Jindra, skúsený to geodet, ktorý prináša všetkým to najdôležitejšie, podrobné mapy. Celý orchester teda hrá ako sa patrí a tak aj prináša na svetlo sveta nové a zaujímavé výsledky.

 

Čítať ďalej...