Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu

Prvé dni novembra sa tradične nesú v znamení spomienky na zosnulých príbuzných, priateľov či kamarátov. Nie sú to len cintoríny v mestách a dedinách, kam smerujeme v týchto dňoch. Milovníci prírody poznajú tiež pietne miesta a symbolické cintoríny obetí horských nešťastí, ktoré nemajú klasický hrob na mieste, len pamätnú tabuľku či kríž.

Pietne miesta v slovenských horách

Článok o pietnych lokalitách v našich horách predovšetkým zahŕňa všetky symbolické cintoríny na Slovensku, kde sú spoločne uvedené obete horských nešťastí z radov návštevníkov hôr, obete lavín atď. Súpiska obsahuje špeciálne pietne miesta, ktoré zriadili členovia horskej služby, jaskyniari, turisti, trampi, horolezci, skalolezci, lesníci i poľovníci. V súpise nenájdete početné lokality nešťastí jednotlivcov (uvádzame len miesta hromadných nešťastí) a nehľadajte tiež pamätné miesta z čias Slovenského národného povstania a leteckých havárií, i keď aj títo ľudia si určite zaslúžia našu úctu a spomienku. Jednoducho, nebolo ambíciou uviesť úplne všetky miesta…

 

Symbolický jaskyniarsky cintorín Muránskej planiny
Vznik: 1991
Poloha: planina Suché doly – priepasť Michňová (Veľká sála)
Poznámka: pietne miesto vzniklo pri príležitosti 40. výročia založenia jaskyniarskeho klubu Tisovec a lokalita nie je verejnosti voľne prístupná.

 

Symbolický cintorín nízkotatranských/breznianskych jaskyniarov (z Horehronia)
Poloha: Trangošská dolina – Jaskyňa mŕtvych netopierov v masíve Kozích chrbtov
Poznámka: pietne miesto je pre verejnosť prístupné jedine počas prehliadky jaskyne.

 

zdroj hiking.sk / viac … http://is.gd/RG5Rgj