TopoOpen

images topoopen

Niektorí mapéri a kresliči z radov jaskyniarov sa sťažovali na „nepriateľské“ prostredie programu Therion a zložitosť zadávania nameraných dát, čo ich odrádzalo od počítačového spracovania polygónového ťahu. Rád by som ukázal aj inú, a podstatne jednoduchšiu cestu ako na to.

Na internete sa nedávno objavil Java program na vytvorenie polygónoveho ťahu (jednoduchosťou podobný ABISSO-u) s možnosťou exportovania dát do Therionu, čím v Therione odpadá veľká časť úvodného programovania. Program som preložil a jeho online verziu môžte nájsť na stránkach www.sss.sk v sekcii mapovanie. Grafické prostredie netreba nijako obzvlášť rozoberať, pretože je už na prvý pohľad jednoduché a pri spustení programu sa zobrazia ukážkové dáta.

 

Prostredie obsahuje panel menu, tabuľku pre vkladanie nameraných dát, vpravo sa zadáva názov jaskyne, GPS údaje a deklinácia, pod touto sekciou je jednoduchý náhľad polygónu a stručné informácie o zadaných dátach. Po kliknutí pravým tlačidlom myši je možné vkladať/mazať riadky alebo vložiť novú sekciu jednotiek.

 

 

topoopen

 

Program TopoOpen je schopný jednoducho vyexportovať polygón do formátov:

KML – vhodný pre Google Earth a pod.

DXF – formát pre Autocad

SVG – vektorový obrázok

TH – export do Therionu aj s predgenerovaným thconfigom.

 

Pre úplnú spokojnosť exportu do programu Therion chýbajú TopoOpen-u pokročilé funcie, preto sa aj naďalej práci a editovaniu .th súboru a kresleniu v Therione nevyhneme. Viacerým z radov speleológov však TopoOpen ako základ pre tvorbu mapy určite dobre poslúži.

Upozornenie:

Ak si chcete rozpracovanú prácu uložiť, nezabudnite si ju uložiť ako projekt, pretože import z .th súboru a pod… nie je vždy na 100%.

Program funguje spoľahlivo v Google Chrome. Pod Firefox-om som mal menší problém s exportom (súbor mal príponu “part” a následný export do Therion-u bol neúspešný). Internet Explorer je nepodporovaný.

Autor programu: Alessandro Vernassa

Webové stránky projektu: http://www.openspeleo.org/openspeleo/news.en.html

Preklad: Michal Danko

>> Online verzia tu <<

Komentár WEB

Pridaj komentár

Facebook komentár