Speleoškola 2018 – pozvánka

, Speleoškola 2018 – pozvánka, Slovenská speleologická spoločnosť

Máš rád nové a netradičné veci? Chceš vidieť aká krása sa skrýva pod zemou neďaleko hlavného mesta? Nevadí ti zablatiť sa od hlavy po päty? Speleoškola je pre teba to pravé.

Aktuálne je tu jedinečná možnosť spoznať naše podzemie a čaro neprístupných jaskýň. A ak sa ti to zápači, môžeš sa stať aj jaskyniarom.

 Po úspešných predchádzajúcich ročníkoch sa v dňoch 14. – 17. Júna 2018 bude konať v poradí už siedmy ročník Speleoškoly, spoločnej akcie Speleoklubu Trnava a Speleo Bratislava, pod záštitou Slovenskej speleologickej spoločnosti.

Miesto konania, rekreačná oblasť Košarisko neďaleko Borinky, je na prvý pohľad len pokojným kútom malokarpatskej prírody. Všetko sa ale zmení, ak sa zameriame na to, čo je pod zemou. Borinská krasová oblasť a jej niekoľko kilometrové podzemné priestory sú tým, čo bežný turista nemá šancu spoznať. Práve preto je tu Speleoškola, ktorá to umožní. 4 dňový kurz je rozdelený do teoretickej, ale hlavne do praktickej časti. Účastníci sa naučia ako jaskyne vznikajú, kde ich môžeme nájsť, ako sa objavujú a ako sa v nich pracuje. Ale hlavne, priamo ich navštívia.

 Pohyb v úzkych priestoroch načne praktickú časť v prvej navštívenej jaskyni – Sedmička. Nenápadný vchod tesne pri ceste sa o pár metrov rozšíri a cez Vstupný dóm nás zavedie do Veľkého dómu, čo je jeden z najväčších podzemných priestorov Borinského krasu. Plazenie blatovými chodbami sa po pár metroch stane každého neoddeliteľnou súčasťou a nebude mu to pripadať vôbec zvláštne. V tomto momente zabudne na všetky problémy, ktoré ho doteraz prenasledovali. Vôkol bude len tma, vlhko a skalné steny.

Druhý deň je venovaný nácviku lezenia a jeho následného využitia v jaskyni Veľké Prepadlé, v ktorej je stále aktívny vodný tok. Práve ten dotvára atmosféru tmy a ticha, farebných stien a červených postavičiek s prilbami a svetlami na hlavách.

V plnom nasadení sa ďalší deň pokračuje prechodom jaskynného systému Majkova jaskyňa-Stará Garda. Spolu s Jubilejnou jaskyňou, tieto vzájomne prepojené jaskyne vytvárajú jednu spoločnú, najdlhšiu a najhlbšiu jaskyňu Borinského krasu. V tomto momente je už jasné, že okolie Borinky a Košariska, už nikde nebude vnímané ako obyčajný les a chaty. Podzemné bohatstvo je doslova na skok od Bratislavy.

Záverečný deň je venovaný návšteve jednoduchej jaskyne s ukážkami mapovania a merania. Poznať dĺžku jaskyne a jej zakreslenie do mapy je pre jaskyniarov takisto dôležité.

 Speleoškola je vhodnou možnosťou na strávenie príjemných letných dní v srdci malokarpatskej prírody. To všetko v príjemnej atmosfére podobne zameraných ľudí. Na absolvovanie kurzu stačí len dobrá nálada, nebáť sa úzkych priestorov a chuť objavovať. Zapožičaná bude jaskyniarska kombinéza s prilbou a svetlom. Potrebné sú len vlastné gumáky, pevné gumené rukavice, šatka na krk a hlavu. O ostané sa postarajú inštruktori, ktorí zabezpečia hladký priebeh celého kurzu. Rovnako nikto nezostane hladný, postarané je aj o chutnú stravu.

Zaujímavým bonusom pre čakateľov z radov Slovenskej speleologickej spoločnosti je preplatenie polovice z nákladov na kurz. Čakateľ musí byť organizovaný v jednej z jaskyniarskych skupín v rámci SSS. Túto skutočnosť musí uviesť do registračného formulára na stránke www.speleoskola.sk Ako vysielajúcu organizáciu uvedie jaskyniarsku skupinu v ktorej je čakateľom. Po overení tejto skutočnosti uhradí čakateľ iba polovicu nákladov na kurz.

Vladimír Lukačovič

Priebeh predchádzajúcich ročníkov a inšpiráciu do toho súčasného, priblížia fotky v galérii

https://www.speleoskola.sk/aktualna-skola/

Takže ak ťa tento program zaujal, chceš prebádať podzemie, neváhaj a prihlás sa na www.speleoskola.sk

Viac informácii v článku na hiking.sk https://hiking.sk/hk/ar/4739/speleoskola_2017_kosarisko_male_karpaty.html

Komentár WEB

Pridaj komentár

Facebook komentár