Speleomíting 2025 je za rohom. S radosťou Vás pozývame zúčasntiť sa podujatia, vypočuť si zaujímavé prednášky, nové poznatky a nové trendy v oblasti speleológie a prezrieť mapy, ktoré vytvorili členovia SSS.
Okrem prednášok sa môžete tešiť na možnosť doplnenia vašej jaskyniarskej výstroje z obchodu Speleo Cajky, ktorý prijal pozvanie zúčastniť sa Speleomítingu aj tento rok.
O občerstvenie počas podujatia sa postarajú tradične SK Chočské Vrchy.
Tešíme sa na stretnutie v LM!
Program
9:00 – 9:05 Otvorenie podujatia a privítanie
Peter Holúbek, predseda SSS
9:05 – 9: 25 Pavel Herich (JK DD, SSJ): Demänovské jaskyne – poučenia a výsledky dokumentovania 500 jaskýň jednej doliny
Vyšiel Atlas Demänovských jaskýň. Rozprávanie o výzvach pri dokumentovaní a zostavovaní komplexnej monografie o jaskyniach. Databázy, softvér, technika a najmä ľudia. Výsledky a výzvy do budúcna.
9:25 – 9:45 Pavel Herich (JK DD): Objavy v Demänovských jaskyniach
Uplynulý rok v Demänovej bol bohatý na nečakané a zaujímavé objavy. Prekopali sme sa do novej jaskyne v Korenci s najdlhším jazerom v Demänovej, koncom roka sme takmer „voľne“ vošli do labyrintu chodieb v Mieri… Ako tento rok však vyzerá v porovnaní s rokmi predchádzajúcimi? A ako s uplynulým storočím? Prednáška o tom, ako sa krok po kroku už 115 rokov objavuje v Demänovej.
9:45 – 10:05 Marek Velšmid (Jaskyniari Plavecké Podhradie): Významný objav (2023) na Starom plášti (Plavecký kras)
Prezentácia významného objavu v Plaveckom krase. Na prácach a objavoch sa podieľalo viacero speleoklubov. História, súčasnosť, budúcnosť.
10:05 – 10:25 Marianna Cvachová; Pavol Cvacho (Jaskyniarsky klub Varín): Utešená jaskyňa
Krátky film z prieskumných akcií. Tvrdá drina, ale aj pekné podzemie. Akčné zábery v jaskyniach, no aj zábava a relax po akcií.
Prestávka 10 minút
10:35 – 10:50 Števo Mlynárik (Speleoklub Banská Bystrica):
Biblia kotvení, alebo čo (hrdzavé kotvenie) oko nevidí, to srdce nebolí.
Prastaré kotvenia, staré kotvenia, nové kotvenia, materiály, spôsoby, označovania, skúsenosti a ako ďalej.
10:50 – 11:20 Števo Mlynárik (Speleoklub Banská Bystrica): Dominik (krátky film)
Filmový dokument o legendárnom jaskyniarovi Dominikovi Čunderlíkovi zo Starých Hôr (1908 – 1986). Lyrizovaný dokument o činnosti a snoch neúnavného jaskyniara. Tento profesionálny film natočený v r. 1979 sme zháňali možno aj 30 rokov a teraz je tu.
11:20 – 11:40 Marián Soják; Pawel Valde-Nowak (OSSK Rimavská Sobota): Hučivá diera v Belianskych Tatrách na základe aktuálnych archeologických svedectiev
Analýza doterajších archeologických nálezov a nálezových situácií z tatranskej jaskyne, pochádzajúcich z interdisciplinárneho výskumu 2019, 2022, 2024. Unikátne nálezy magdalénienskej kultúry spred vyše 14 000 rokov, absolútne datovanie organických zvyškov, rozbor objavených artefaktov, osteologických a paleobotanických nálezov, palynológia, rekonštrukcia prírodného prostredia. Perspektívy ďalších výskumov.
11:40 – 12:00 – Michal Danko, Ladislav Gagyi (Nicolaus; Cassovia): Digitalizácia SSS / Digitalizácia členských preukazov
Papierovým preukazom chceme vytvoriť moderné digitálne verzie, ktoré obsahujú QR kód umožňujúci jednoduchú a rýchlu identifikáciu členov v teréne. Táto zmena prináša efektívnejšie spravovanie údajov, zjednodušuje administratívu a zlepšuje prístup k informáciám o členoch spoločnosti. Tento krok je súčasťou širšieho úsilia členov SSS o digitalizáciu dokumentácie, výskumu a propagácie speleológie na Slovensku.
12:00 – 12:20 Oceňovanie speleologických úspechov za rok 2024
Najvýznamnejší objav doma
Najvýznamnejší objav v zahraničí
Dokumentácia krasu a jaskýň
Prestávka 45 minút na obed
13:05 – 13:25 Tomáš Lánczos, Gabriel Guttmann, Martin Tkáčik (Speleoklub Nitra, Speleodiver):
Speleopotápačský prieskum v Jaskyni Dezidera Horváta
Jaskyňa Dezidera Horváta v hĺbke 45 m pod povrchom pokračuje v zatopených priestoroch. Tieto priestory reprezentujú jazierka v Jazernej sieni a Riečnych chodbách. Náš príspevok pojednáva o prebiehajúcom speleopotápačskom prieskume pod hladinou týchto jazierok.
13:25 – 13:45 Alena Gessert (Speleoklub UPJŠ):
Za jaskyňami provincie Guizhou v Číne
Počas našej vedeckej expedície v decembri 2024 sa nám podarilo preskúmať viac ako 10 km priestorov. Tie boli nielen laserovým skenerom naskenované, ale niektoré úseky aj detailne zmapované a boli odobraté vzorky na ďalší výskum. Priestory, ktoré sme navštívili boli prevažne aktívne fluviokrasové s množstvom kolapsových hál a siení.
13:45 – 14:00 Peter Holúbek (SK Nicolaus): Spomienka na Alfonza Chovana
Rozprávanie s videom, Spomienka na osobnosti slovenskej speleológie.
14:00 – 14:15 Zuzka Podmanická, Peter Magdolen, Radko Nevařil, Radovan Dočolomanský, Lukáš Markovič (Speleo Bratislava): Jaskyňa Sedmička – postupy pod Horným vchodom
Nové objavy a postupy za studňou Beznádeje, priestory, ktoré sa nám otvorili po dvojročnej vytrvalej činnosti.
Prestávka 5 minút
14:20 – 14:35 Radovan Dočolomanský (Speleo Bratislava):
Piati v Amerike
Rozprávanie o výprave slovenských jaskyniarov do amerických jaskýň v rámci tamojšieho jaskyniarskeho týždňa.
14: 35 – 14: 45 Laura Dušeková a kolektív SSJ-SMOPAJ:
Hodnotenie významnosti jaskýň Slovenska – návrh na spoluprácu
Odprezentovaná bude metodika hodnotenia významnosti jaskýň Slovenska, ktorá bola navrhnutá na Správe slovenských jaskýň. Metodika je aktuálne v štádiu testovania, hľadáme preto dobrovoľníkov – jaskyniarov, ktorí sú zvedaví, do akej kategórie jaskyne v pôsobnosti ich klubov spadnú a majú záujem prispieť týmito informáciami, ktoré sú potrebné z hľadiska manažmentu ochrany, či potenciálu využívania jaskýň.
14:45 – 15:20 Petr Šimon Janíček, Jan Sirotek (ČSS ZO 6-25 Pustý žleb): Dokumentární film Cestou ztracené řeky
Poprvé v historii se dvěma speleopotápěčům za podpory velkého týmu dalších jeskyňářů podařilo překonat podzemní trasu, kterou před nimi v této podobě ještě nikdo nikdy neprošel. Symbolicky tak zakončili 1 etapu průzkumu Moravského krasu. Dokument o odvěké touze objevovat, podzemí a kamarádství.
Prestávka 5 minút
15:25 – 15:40 Matej Ševčík, Radovan Dočolomanský (Speleo Bratislava): Krasové javy Záhoria a Myjavských kopaníc
Regiónu Záhoria a Myjavy sa venovala len veľmi malá jaskyniarska pozornosť. V prednáške opíšeme krasové javy z neogénnych karbonátových hornín v oblasti Chvojnickej a Myjavskej pahorkatiny. Taktiež bude opísaná nová krasová lokalita tejto oblasti – kras Brančských brál.
15:40 – 16:10 Jozef Grego, Philppe Crochet, Philippe Audra (Badizér-SK, KRAC-FR): Expedíca KoytenDag 2024, Turkmenistan (online)
Veľmi stručný prehľad Medzinárodnej expedície do odľahlej časti Turkmenistanu s najkrajšími jaskyňami na svete.
16:10 – 16:20 Lukáš Vlček, Robert Pest (Speleoklub Muránska Planina, Speleoklub Tisovec, EXPLOROmania) Prieskum jaskýň Muránskej planiny v roku 2024
16: 20 – 16:40 Branislav Šmída (Speleoklub Univerzity Komenského Bratislava): Ako sme objavili ohromnú jaskyňu Mesačný tieň (37 262 m)
Dňa 26. júna 2004 sa nám podaril v Tatrách husársky kúsok: objavili sme vo dvojici Branislav Šmída a Igor Pap panenskú jaskyňu – ktorá podnesdeň nemá konca-kraja. Oslavujeme jej 20. výročie kontinuálneho prieskumu. V príspevku sa zameriam na kľúčové udalosti, ktoré predchádzali nálezu, a tie ktoré nasledovali (výhradne prvé dva roky 2004 a 2005). Niekedy boli celkom veselé, inokedy dramatické, ale najmä naplnené objavmi a pravou horskou jaskyniarčinou. Na záver spolu vyhodnotíme nie prekvapujúcu aktuálnu dĺžku systému. Prednáška poteší všetkých, ktorí pri tom s nami boli, priložili ruku k dielu, je ich kopec.
16:40 – 16:55 Branislav Šmída, Miloš Hačo (Speleoklub Univerzity Komenského Bratislava, Jaskyniari Plavecké Podhradie): Poslednejšie objavy v Hačovej jaskyni (Čelo, Malé Karpaty)
V príspevku o „vysokohorskej jaskyni“ z čarovného Plaveckého krasu sa zameriame na zdolanie nebezpečného pokračovania nad závalom Sodomy-Gomory (2004), rozsiahle výkopové práce v tzv. Utajenej sonde (2012) a relatívne nedávny, ešte neprezentovaný, utešený postup do Lubovej chodby resp. Rotundy (2019). V krátkosti načrteme popritom glaciálne prvky Hačovej jaskyne, ako CCC/kalcity, kvapľové praskliny, neotektoniku či tŕňovité pizolity.
16:55 – 17:00 Pavol Kočiš, Majka Ošková, Lukáš Vlček, Michal Danko:
Speleofotografia 2024 – Medzinárodná fotografická súťaž s tematikou jaskýň a jaskyniarstva – 22. ročník
17:00 – Vyhodnotenie podujatia a udeľovanie cien Vyhlásenie výsledkov diváckeho hlasovania o najlepší príspevok na Speleomítingu 2025. Vyhlásenie výsledkov diváckeho hlasovania o najlepšie mapové dielo vystavené na Speleomítingu 2025.
Poďakovanie a uzavretie podujatia.
Divácke hlasovanie
Výstava mapových diel:
Závrty na Starom plášti – mapa Autor: Marek Velšmid
Mapa Jaskyne Dezidera Horváta Autori: Peter Beník, Boris Blaškovič, Juraj Halama, Tomáš Jurina, Martina Kubištíková, Alexander Lačný, Tomáš Lánczos, Miloš Motyčka, Peter Slivka.
Ananásova jaskyňa Autori: Matej Ševčík, Janka Cibulková, Peter Čarný, Csaba Igaz, Peter Magdolen, Radovan Nevařil.
Mapa Borinského jaskynného systému
Nedeľný program:
Exkurzie a pracovné akcie na ktorých sa môžete zúčastniť v nedeľu sú vyvesené v chodbe, je potrebné sa zapísať.
Zoznam exkurzií:
Jaskyňa Letné slnko; organizuje: Ľubomír Múka 0905575521, akcia JE vhodná pre deti; potrebná je klasická jaskyniarska výstroj (prilba, svetlo, oblečenie, obuv), max počet účastníkov: 8-10.
Stanišovská jaskyňa; organizuje: Peter Holúbek 0904333613, akcia JE vhodná pre deti; potrebná je prilba, svetlo, max počet účastníkov: neobmedzený.
Zoznam pracovných akcií:
Pivnica v Rígli, Samova diera, Haraska (jedna z uvedených možností, v závislosti od počasia); organizuje: Peter Holúbek 0904333613; potrebná je klasická jaskyniarska výstroj (prilba, svetlo, oblečenie, obuv), akcia NIE JE vhodná pre deti.