Slovenská speleologická literatúra

Na stránkach sss.sk prinášame zoznam literatúry, ktorý bol použitý pri zostavovaní Zoznamu jaskýň Slovenskej republiky (2007). Zoznam literatúry je výňatkom z práce Bella P. – Hlaváčová I. & Holúbek P. (eds.), 2007: Zoznam jaskýň Slovenskej republiky (stav k 20.6.2007). Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva – Správa slovenských jaskýň & Slovenská speleologická spoločnosť, Liptovský Mikuláš, 364 s. a obsahuje na 130 stranách manuskriptu celkovo 3215 literárnych prameňov. 

 

V súčasnosti je na internete dostupných niekoľko ďalších titulov literatúry, ktoré môžu byť pre záujemcov z radov jaskyniarov užitočné.

 

Od roku 1996 usporadúva Správa slovenských jaskýň v dvojročných intervaloch vedecké konferencie s medzinárodnou účasťou s názvom Výskum, využívanie a ochrana jaskýň. Referáty z konferencií boli spočiatku vydávané v rovnomenných zborníkoch referátov a od roku 2007 vychádzali príspevky z konferencií v časopisoch Slovenský kras a Aragonit. Slovensko v minulosti hostilo viacero konferencií, sympózií, kolokvií, ale aj speleologicky orientovaných kongresov medzinárodného charakteru. Zborníky referátov z nich môžte nájsť tu, príspevky z kongresu ISCA (Medzinárodnej asociácie sprístupnených jaskýň) tu.

 

V roku 2007 vydali jaskyniari v žilinskom kraji publikáciu Jaskyniar (2007), ktorá mala byť ich ročenkou. Ďalšie číslo však vyšlo až v roku 2010 v réžii jaskyniarskeho klubu Speleo Turiec: Jaskyniar (2010), Jaskyniar (2011).

 

Spločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) vydáva odborný časopis Vespertilio, ktorého 6. číslo bolo koncipované ako katalóg zimovísk netopierov na Slovensku.

 

{loadposition lit}

 

 

Facebook komentár

Komentár WEB

5 komentárov

 1. Nemôžem alebo neviem tu nájsť knihu”Problémy speleologického výskumu vodných tokov…. Bola dostupná v pôvodnej stránke. Kde robím chybu?
  Z.Hochmuth

 2. Author

  Dobrý deň, kliknite si na položku ostatná jaskyniarska literatúra

 3. Zas nemôžem nájsť tú moju knihu ”Problémy speleologického výskumu vodných tokov….” Stratila sa niekde “Ostatná speleologická literatúra ? Z.Hochmuth

  1. Author

   V kategóriách na ľavej strane stránky to nie je skúsim to napraviť keďže sa to nachádza iba v hornom menu.

Pridaj komentár